WampServer

ساختن سرور محلی با نرم افزار WampServer 

WampServer یک نرم افزار بسیار مناسب و منبع باز (Open Source) بر پایه وب می باشد که با آن میتوانید یک هاست مجازی و محلی (LocalHost) در ویندوز خود با همه امکانات یک هاست واقعی که بر روی شبکه جهانی وب (WWW) تهیه می شود بدون نیاز به شبکه اینترنت ایجاد کنیم. با استفاده از یک هاست مجازی میتوان به آسانی اسکریپت های سروری خود را بر روی کامپیوتر امتحان و بعد از تست نهایی به سرور اصلی منتقل کرد به عنوان مثال میتوان سایت خود را بر روی یک هاست شبیه سازی شده امتحان، بررسی و مشکلات آن را برطرف کرد و پس از اتمام بررسی ها نسخه نهایی آنرا بر روی هاست اصلی سایت قرار دهید یکی دیگر از مزیت های سرور محلی سرعت بسیار بالای آن نسبت به هاست خارجی است.
در WampServer میتوانیم به آسانی برنامه های تحت خود را با استفاده از Apache, PHP و بانک اطلاعاتی MySQL ایجاد نمود. یکی از مزیت های WampServer نصب خودکار و محیط از پیش تنظیم شده آن است بدین صورت که بعد از نصب برنامه بدون نیاز به هیچگونه تغییری در تنظیمات برنامه آنرا اجرا و استفاده نمائید.
بعد از نصب آیکون برنامه در کنار نوار ساعت اضافه می شود که میتوان با کلیک چپ بر روی آن و انتخاب www به صفحه ای که بایستی اسکریپت مورد نظر را در آن قرار داد وارد می شوید، که اگر پس از کپی مجددا بر روی آیکون برنامه کلیک و Localhost را انتخاب شود اسکریپت کپی شده در یک صفحه وب واقعی باز و اجرا می شود.

بروزرسانی های انجام شده در نسخه ۲٫۴
– Apache: v2.4.4
– MySQL : v5.6.12
– PHP : v5.4.16
– PHPMyAdmin : v4.0.4
– SqlBuddy : v1.3.3
– XDebug : v2.2.3